головна » статті

«На зламі епох»

26.09.2019

Книжкова полиця Бердянська збагатилася черговим виданням. Книга Віктора Михайличенка «На зламі епох» – це своєрідний екскурс у часі, спогади про події, що передували розвалу Союзу РСР, першим крокам і становленню сучасної незалежної України.

Книгу «На зламі епох» умовно можна розділити на дві частини.

Перша – це особисті спогади і враження від історичних подій автора видання Заслуженого журналіста України Віктора Михайличенка. Він ділиться ними з читачем, оцінюючи події, свідком яких був. І все це через призму власного досвіду із життя саме на перетині двох великих епох у нашій історії.

«Швидкоплинний час. Від подій, про які піде мова у цій книзі, нас відділяє понад три десятиліття. Але практично кожен день чи місяць, кожна подія чи ситуація, кожен їх герой чи свідок зламу епох не стерлися із моєї пам’яті. І своє завдання я бачу в тому, щоби залишити для прийдешніх поколінь достовірні свідчення нашої історії», – пише автор у передмові.

Перебудова, з її антиалкогольною кампанією, катастрофа на Чорнобильській АЕС, ще бурхливе «компартійне» життя найактивніших «строітєлєй» комунізму – процеси державного масштабу, але вони болюче торкалися простих людей у невеличких містечках, таких як Бердянськ. Тож автор згадує, як вони відображалися на бердянцях. Розповідає про  комерційні бердянські подорожі до Польщі у період тотального безробіття і безгрошів’я, сумнозвісні  «кравчучки», дефіцит товарів, ріст цін та тарифів.

Цікавою для читача буде розповідь про вибори до місцевих рад 1990 року, що «вперше з часів початку 20 століття, – пише автор, – а тим більше на пам’яті нинішнього покоління проходили на альтернативній основі», коли «горезвісне голосування замінили справжніми виборами».

Загалом автор згадує чимало сучасників, з якими був знайомий, працював чи перетинався на життєвому і професійному шляху особисто.

Назвемо лишень деяких із них: Олександр Стахурський, Василь Юрченко, Петро Гончарук, Тимофій Богданов, Віктор Дяглєв, Юрій Федоров, Ганна Токмань, Михайло Кривошей, Григорій Дубинка, Ніна Псьол, Валерій Баранов, Володимир Пікінер, Михайло Грицай, Григорій Барановський, Олександр Холод та багато-багато інших.

І це лише деякі особистості, що відігравали більш чи менш важливу роль у житті і розвитку різних сфер життя Бердянська періоду від середини 1980-х - до середини 1990-х.

Автор наводить детальні і смішні як на сьогодні тарифи на пасажирські перевезення, говорить про постійне зростання цін.

Візьмемо 1991 рік.

«До Запоріжжя квиток у плацкартний вагон коштував 8, а раніше – 5 карбованців, у купейний – 12 (раніше – 6). Плацкартний квиток до Києва замість 11 коштував 18, купейний – 27 (раніше – 14 карбованців). До Москви плацкартний квиток коштував 24 (раніше – 15), купейний – 38 (раніше – 19 карбованців). До цього слід додати ще п’ять процентів податку».

«Утричі подорожчали цукор, ковбаси, ще більше – м’ясо. Для хворих на цукровий діабет вільно лежали шматки яловичини ціною за кілограм по 7 карбованців 45 копійок. На ринку м’ясо було по 10-12 карбованців за кілограм».

Початок будівництва Каховського водосховища, повернення наших воїнів- інтернаціоналістів з Афганістану, крадіжка платини на заводі скловолокна, резонансне жорстоке убивство працівниці цього підприємства, перші випадки контрабанди у порту, закордонні подорожі бердянців та багато іншого – цікавого і страшного,  смішного і незрозумілого для нинішнього покоління бердянців згадує автор у книзі «На зламі епох».

Умовна друга частина книги містить статті, інтерв’ю, репортажі, нариси, документальні нариси та фоторепортажі з газет «Південна зоря» та «Азовский вестник» 1987-1994 років про події того часу в країні, місті Бердянську і Бердянському районі. А також про відомих особистостей Бердянщини на зламі епох.

Цікавою є підбірка рубрики «Суботні зустрічі». Тут пропонуються розмови і інтерв’ю з музикантом Володимиром Жуковським, керівником порту Анатолієм Рєзніковим, краєзнавцем Олександром Ломоносовим, начальником Бердянського міськвідділу КДБ Миколою Дорученком, керівником гуртка «СРСР - Франція» Людмилою Яновською тощо.

Книга добре ілюстрована. Розраховане видання на бердянців, ветеранів, молодь, політиків, істориків і краєзнавців.

Юлія ТИСЛЕНКО

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама