головна » статті

«Хуртовині» — 25! Відчуття щастя — Всесвіту

03.09.2013

2013 рік пам’ятний для всіх, хто впродовж 25 років був і залишається справжнім шанувальником творчості фольклорного ансамблю «Хуртовина». Наприкінці серпня біля головного корпусу БДПУ, натхнені засновником, багаторічним художнім керівником Романом Дзвінкою, зібралися «хуртовинці» різних поколінь. Зібралися, щоб через роки знову заспівати разом та згадати, як все починалося. І таки заспівали! Ще й як заспівали! Пісня лунала просто неба, знаходячи відгук в серці кожного і від того з подвоєною силою повертаючись назад, утворюючи безперервне нерозривне коло душевної насолоди, даруючи це відчуття щастя Всесвіту.

У далекому 1988-у українська пісня, мова, українська культура взагалі були чимось майже екзотичним на нашій східній землі. Лише згодом стало «модною фішкою» співати рідною мовою народні пісні. Але українці з правобережжя та центральних земель національні традиції зберігали самобутніми і передавали з покоління в покоління всупереч усім історичним перешкодам. Дійшли ті традиції й до нас. І відродилися через народну пісню за допомогою мудрого, люблячого свою справу провідника.

Чверть століття тому молодий викладач кафедри музики та співів тоді ще педінституту рівненчанин Роман Дзвінка зібрав навколо себе талановитих студентів, які хотіли співати, хотіли навчитися робити це якнайкраще. Результатом такого навчання, тієї невидимої глядачу кропіткої роботи стала багаторічна концертна діяльність колективу.

Фольклорний ансамбль «Хуртовина» — учасник та лауреат фестивалів пісенної культури козацтва «Хортиця» (Запоріжжя-1990, 1991, 1993), міжнародного студент-ського фестивалю української пісні «Червона калина» (Полтава-1993), міжнародного фольклорно-етнографічного фестивалю «Лесина пісня» (Луцьк-1991, 1993, 1996). Пік творчості — 1992 рік.Саме цього року за досягнення у розвитку самодіяльної художньої творчості, значний внесок у відродження, збагачення і пропаганду народної духовної культури та високу виконавську майстерність ансамблю присвоєно почесне звання «Народний самодіяльний колектив».

Аби пригадати усі ті події, зустрітися з молодістю, до Бердянська зійшлися-з’їхалися «хуртовинці» з різних куточків рідної землі — від Волині до Дніпропетровщини. Колишні студенти добірними намистинками, з любов’ю зібраними та натхненими Романом Дзвінкою, розсипалися та розкотилися по всіх теренах України, даруючи хвилини задоволення та щастя від можливості поділитися з молодшим поколінням тим скарбом, що живе у душі, розповсюджуючи пісню народну.

Упродовж діяльності колективу його учасниками були студенти різних факультетів вишу. Багато хто з них мав базову музичну освіту, проте були й такі, хто прийшов у колектив за покликом душі, але взагалі без попередньої підготовки. Поряд завжди був досвідчений керівник-натхненник, готовий допомогти. Головне — любов до пісні і бажання працювати.

За роки існування «Хуртовиною» керували викладачі педагогічного інституту, а нині університету Павло Косенко, Ніна Казачковська, Олена Бузова, Ольга Довбня. Словом і ділом допомагали викладачі Галина Фесенко, Борис Kінебус, декан факультету ПВПК Тетяна Потоцька, а про створення найсприятливіших умов для розвитку подбав тодішній ректор БДПІ професор Юрій Лизогуб.

На сьогодні колектив оновився, помолодшав. Основний кістяк — талановиті студенти інституту психолого-педагогічної освіти та мистецт-ва БДПУ (директор Л.В.Коваль). Під керівництвом Інни Пащенко «хуртовинці» вдосконалюють свою майстерність, примножують та розповсюджують українську культуру.

Своїм щирим співом і словом, любов’ю до народної пісні та рідної мови, потребою передати цю любов слухачам та знайти відгук в їх серцях і душах «хуртовинці» вже 25 років доводять, що ми — схід і захід — єдині, що ми — одна держава, ми всі — діти матінки України.

Юлія Тисленко

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама