головна » статті

Безмежний світ навкруги і всередині кожного

12.08.2019

На базі Новопетрівської школи з 1994 року працює Будинок наукової та дитячої творчості під керівництвом Ольги Геннадіївни Смаги. Знайти заняття собі до душі тут змогли  325 вихованців. Колектив закладу, що налічує 18 педагогів, перш за все допомагає дітям відкрити себе, навчитися бачити прекрасне навкруги і всередині кожного. Тож яка вона, позашкільна освіта у Новопетрівці?  

Вмілі рученята

Малеча завжди любить щось майструвати, створювати своїми руками. Тому зрозуміло, чому 15 хлопчиків та дівчаток 1 і 2 класів вподобали собі гурток «Чарівна намистинка». Трохи часу, уяви, терпіння та наполегливості – і кольоровий папір перетвориться на звірятко чи  елемент декору, з бісеру вийдуть прикраси, а будь-які підручні матеріали перетворяться на маленькі шедеври. Ідейним натхненником та першим помічником гуртківців, звичайно ж, є їх керівник Тетяна Миколаївна Биткова. Вона й розкаже, і підкаже, і навчить нового.

- Діти не просто створюють поробки. Вони розвивають своє відчуття прекрасного, моральні якості, формують творче мислення та науковий світогляд. А головне, їм це дуже подобається.

Маленькі гуртківці вже встигли заробити свої перші нагороди, ставши переможцями міжшкільного етапу конкурсів «Знай, люби свій край» та «Писанковий рай».

Від Новопетрівського будинку творчості на базі Червонопільської школи працює гурток «Винахідник». Його керівник Ірина Іванівна Новак згуртувала навколо себе учнів середніх класів. Разом зі звичних, а інколи й із зовсім неочікуваних матеріалів, вони також створюють поробки, що викликають подив і захоплення. 

В обіймах  Мельпомени

Перший рік у Новопетрівському БНДТ працює драматичний гурток «Містерія». Зазирнувши до актової зали, де йшла репетиція, побачила, як юні актори перевтілилися в персонажів казки «Коза-дереза». Діти знову й знову відточували свої ролі. Навпроти, стежачи за кожним рухом, за кожним словом, сиділа керівник гуртка Вікторія Вікторівна Савченко. Здається, вона хвилювалася навіть більше за самих акторів. То й не дивно! Бо в кожного з них вклала свої знання, вміння.

Старші вихованці демонстрували своє ораторське вміння. Репертуар різний – від трагічної довженківської «Матері», іронічного уривку з «Троє в човні (як не рахувати собаки)» Джерома К. Джерома до гумористичного монологу. Вийшло дійсно проникливо.

Ще один драмгурток працює на базі Осипенківської школи під керівництвом Тетяни Анатоліївни Новосели. А ось у Червоному Полі від БНДТ створено ляльковий театр «Петрушка». Гуртківці разом із своїм наставником Наталею Степанівною Кальченко готують невеликі театралізовані вистави. Серед їх найулюбленіших постановок «Завітай до нас, Миколай» та «Лісова пожежа».

З любов’ю до рідної землі

Тих, хто любить свою землю, піклується про природу, об’єднав гурток «Екологічне краєзнавство». Його вихованці – учні 5-7 класів – під керівництвом Анастасії Володимирівни Поросюк займаються спостережною і дослідницькою роботою, беруть участь у природоохоронних акціях.

– Чим ми тільки не займаємося! Вирощуємо рослини, багато часу приділяємо захисту і відновленню довкілля. Наприклад, ми приєдналися до всесвітнього флешмобу #trashtag: прибирали морське узбережжя та виклали у соцмережі фото до та після. Усе, що ми робимо, не лише цікаво, а й приносить суспільну користь.

У ногу з часом 

Особливою увагою підлітків користується дослідницько-експериментальний гурток «Робототехніка». Тут юнаки та дівчата 5-7 класів навчаються конструювати, моделювати й програмувати. Керівник Андрій Казбекович Мухаметкалієв розповідає, що бажаючих освоїти сучасні технології хоч відбавляй.

- Діти пізнають основи робототехніки за допомогою Lego-наборів. Зараз у нас їх чотири, вартість кожного близько двох тисяч гривень. Тому гуртківцям доводиться працювати у групах не по два учасники, як це повинно бути, а по шість. Дуже хотілося б, щоб мої вихованці взяли участь у змаганнях з робототехніки. Та для цього потрібен більш серйозний комплект, вартість якого 24 тисячі гривень.   

Окрім того, у вихованців гуртка є можливість працювати з 3-D принтером. На ньому створюють нагороди для шкільних свят, вази, горщички для квітів, підставки для ручок та серветок… Хоча це також недешеве задоволення.

– Кожен може обрати справу до душі: один моделює, інший програмує, комусь цікаво займатися електронікою, а дехто просто обожнює конструювати. У нас безліч нових задумок, - із захватом говорить генератор ідей Андрій Казбекович. 

Запальні ритми

На базі Осипенківської ЗОШ І-ІІІ ступенів працює найбільш масовий хореографічний гурток «Гармонія», у якому займаються 65 дітей. Керівник, якому вдається впоратися з такою кількістю юних танцівників, - Наталія Юріївна Солонська. Свою любов до танців вона передала вихованцям. Свою майстерність гуртківці демонструють під час сільських та шкільних заходів.

Наука і творчість

Ще однією невід’ємною складовою позашкільної освіти стала наукова діяльність. У вільний від уроків час діти поглиблено вивчають мову та літературу, історію рідного краю, етнографію. На базі Червонопільської школи працює філологічний гурток «Світанок» (керівник Тетяна Іванівна Катрич), на базі Осипенківської школи - історичний (керівник Олексій Віталійович Гуйвик), «Ліра» (Юлія Юріївна Харченко), історико-краєзнавчий гурток «Джерельце» на базі Осипенківського музею (Марія Степанівна Турчак), «Юні етнографи» (Олена Леонідівна Пилипенко); на базі Новопетрівської школи «Цікаве мовознавство» (Зінаїда Миколаївна Байбара), «Практикум з української мови» (Галина Анатоліївна Колісник), «Ерудит» (Олена Іванівна Добриця).

Під час спілкування із Зінаїдою Миколаївною Байбарою ми переконалися, що лише коли по-справжньому любиш свою справу, своїх вихованців, можна досягти високих результатів.

- Протягом декількох років ми збираємо фольклор, пов’язаний з історичними пам’ятками села, історією рідного краю. Спілкування з відомими односельцями часто стає основою дитячих робіт. Для написання науково-дослідницьких матеріалів намагаємося використовувати неординарний підхід, як-от створення карти з цікавими фактами про наше село чи виклад інформації у вигляді «Абетки».

Роботи вихованців гуртків Анни Стрюкової та Марії Новак, поетичні твори Віри Бубнової та Тимура Горбаченка неодноразово були серед кращих на багатьох обласних конкурсах.

- Усе тримається на педагогах, - підсумовує нашу зустріч керівник Новопетрівського будинку наукової та дитячої творчості Ольга Геннадіївна Смага. - Якщо я бачу, що вчитель ентузіаст, любить свою справу і його діяльність простягається значно ширше за межі шкільної програми, намагаюся залучити його до нашого колективу. Саме такі люди якнайкраще знаходять спільну мову з дітьми, можуть їх зацікавити. Зараз нам так не вистачає педагога, який би займався з вихованцями вокалом. Але власних кадрів у нас немає, з міста також не приїжджають охочі... Та ми сподіваємося, що така людина знайдеться і допоможе діткам розвиватися у новому напрямку. Бо це справжнє задоволення бачити, як наші вихованці зростають як особистості, розкривають себе, стають кращими, а разом з ними і ми.

Марина КАРАБАНЬ

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама