головна » статті

Чимало проблем не вирішити водночас. На жаль

23.05.2019

У середу, 15 травня, апарат Осипенківської сільради на чолі з головою Валентином Смагою звітував перед громадою Червонопільського старостинського округу, до складу якого входять села Червоне Поле,  Деревецьке, селище Бердянське, про виконану роботу за останні два роки. Збори і звіт голови відбулися на вимогу громади, тож питань до керівників ОТГ у жителів було чимало.

До Червонопільського будинку культури приїхали голова ОТГ Валентин Смага, його заступники Марія Жила та Яна Нестеревич, староста Сергій Ступак, начальники відділів освіти Лариса Яковенко і фінансів Ірина Синєок та землевпорядник Сергій Кагадій. Людей на зустріч прийшло під двісті осіб.

Сказати, що спілкування вийшло жвавим – не сказати нічого. Три з половиною години громада ставила питання, дорікала, вимагала відповідей на нагальні невирішені проблеми – від табличок з номерами будинків до водопостачання, освітлення та якісного медичного забезпечення.

Влада звітує цифрами, розповідає, що зроблено, а громада вважає – цього замало і взагалі не бачить позитивних зрушень.

Невирішені проблеми

Серед проблем люди озвучують наступні: дорожнє покриття знаходиться у жахливому стані, відсутність на території освітлення, Інтернет, водопровід у ФАПах, зупинка на транзитних маршрутах Маріуполь-Червоне Поле, неремонтований будинок культури, непрацююча у суботу-неділю невідкладна медична допомога, сміттєзвалище на річці, багатотоннажні вантажівки, що псують асфальт, інтенсивне скорочення населення у зв’язку з великою смертністю та малою народжуваністю, від’їзд молоді з села на заробітки, нестворення владою робочих місць у громаді і взагалі несправедливе розподілення коштів.

Що зроблено

Представники ж сільради та виконкому зазначають, що гроші у громаді розподіляються справедливо: по кількості людей у Червонопільському округу – 1/6 від усіх коштів. Серед того, що за два роки зроблено, влада говорить про капітальний ремонт приміщення та опалювальної системи Червонопільської амбулаторії, капітальний ремонт ігрового павільйону в Червонопільській школі та капремонт зовнішніх мереж теплопостачання у тієї ж Червонопільської школи та дитсадка «Горобинка», заміну там електрообладнання, поповнення матеріально-технічної бази загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів, здійснення ремонту доріг комунальної власності (по вул. Кільцевій у Червоному Полі, провулок між Набережною і Будівельною у сел. Бердянському), виділення з бюджету ОТГ коштів на ремонт доріг загального користування, які є власністю держави та проходять центральними вулицями населених пунктів, встановлення зупинок у Бердянському, Деревецькому і Червоному Полі.  

Що робити

Усі проблеми округу органам самоврядування відомі, більша кількість із них утворилася через загальний стан справ у державі і занепад села в Україні в цілому, частина – у процесі вирішення, ще частина потребує спільного пошуку шляхів розв’язання.

Держава звітувала про успішність реформи децентралізації, але разом із коштами передала на місця дуже багато об’єктів інфраструктури і зобов’язань. Якщо, приміром, у місті працює державна служба МНС, то громади повинні самотужки утримувати ту ж пожежну охорону, чи рятувальників, чи комунальників. А от коли в селі виникає пожежа, люди дзвонять старості, а він не бере слухавку і «шукати» його доводиться через заступника сільського голови, тут уже діє чисто людський фактор. Вогонь чекати не буде, а серед людей треба бути людьми.

Тож у створеної об’єднаної громади дуже багато проблем та невирішених питань. Їх вирішенню не допомагають ні реформи уряду, віддалені від справжнього життя людей, ні постійний брак коштів, ні страшенна бюрократія, що не зменшується з часом, а інколи заводить у глухий кут не лише простих селян, а навіть досвідчених чиновників.

Та починати рух до добробуту треба з діалогу влади і громади, не з уникання контакту, дистанціювання, а з регулярних зустрічей і пошуку правильної стратегії, з визначення того, що людина має повне право вимагати, а що може зробити сама: не смітити там, де живе, не чекати, що хтось прийде і причепить на дім табличку з номером, не кидати непотріб у ставок... І – не мовчати. Як зазначають у сільраді, створювати робочі місця і фінансувати проекти чи ідеї вони не можуть за законом, але можуть допомогти порадою і алгоритмом утворення, наприклад, кооперативу, надати приміщення, підказати, як і де знайти шлях до отримання гранту, написати правильно проект і навіть співфінансувати. Громадяни можуть виступити генераторами ідей, а зробити їх продуктивними допоможуть органи самоврядування.

І голова Осипенківської сільради, і члени виконкому визнали, що зустрічатися з громадою потрібно частіше, і така ситуація, коли спілкування вийшло лише через два роки після утворення ОТГ – їхня помилка, яку треба виправляти. Усі питання і пропозиції самоурядовці взяли до уваги, зафіксували і в межах своєї компетенції будуть поступово вирішувати.

Лариса Яковенко дала роз’яснення по численних питаннях освіти, а Сергій Кагадій докладно зупинився на нюансах оформлення-переоформлення оренди паїв та земельних ділянок, що є у комунальній власності громади.

Щира подяка

Наостанок треба додати, що одностайними і громада, і влада були, висловлюючи щирі слова подяки директору агрофірми «Промінь» Леоніду Олександровичу Калюжному, який і взимку, коли снігом замітає, і влітку, коли стерня горить, і у будь-яких інших випадках ніколи не відмовляє у допомозі – чи то технікою, чи то людьми, чи то фінансами. Нагорода – щирі і тривалі овації.

Юлія Тисленко

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама