головна » статті

Індивідуальне навчання стає доступнішим

22.08.2019

З вересня батьки школярів зможуть скористатися всіма видами індивідуальної форми навчання – сімейною (домашньою) освітою, екстернатом або педагогічним патронатом. Зміни до Положення, яке регулюватиме кожну з цих форм, були затверджені наказом МОН України та набрали чинності 20 серпня 2019 року.

Для того, щоб сучасна освіта могла відповідати будь-яким суспільним запитам, міністр освіти і науки Лілія Гриневич пропонує майже десять способів її отримання.

Раніше дитина могла навчатися на індивідуальній формі виключно за наявності поважних причин. Дозвіл на таке навчання обов’язково мало надати місцеве управління освіти. Відтепер зарахування (переведення) учня на будь-яку з індивідуальних форм не потребує додаткового погодження.

Відтепер батьки матимуть можливість обирати спосіб та форму навчання дитини, орієнтуючись на її потреби та хист. Вони також зможуть брати участь у формуванні навчального плану або програми розвитку, якщо йдеться про дитину з особливими освітніми потребами.

У Положенні докладно розписано, як саме має бути організовано навчання для кожної з форм, надані зразки заяв для батьків, освітньої декларації, довідок тощо.

Як розповіла редакції головний спеціаліст міського відділу освіти Марина Ієговська, відповідний наказ Міністерства освіти і науки України (№ 955 від 10.07.2019 р.) про внесення змін до Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах» вийшов ще на початку липня. Навчальні заклади міста отримали на свої електронні адреси нове Положення. З 20 серпня воно набрало чинності.

Керівники шкіл, методоб’єднань вчителів вивчають, опрацьовують, готують рекомендації батькам щодо нових можливостей і правил індивідуального навчання дітей.

– Зараз школи вже рушають на фінішну пряму, – акцентує Марина Іванівна. –  27-28 серпня відбудуться засідання методоб’єднань, потім серпнева конференція перед початком нового навчального року, робочі наради керівників шкіл. До початку навчання повинна бути вироблена єдина для усіх концепція, за якою можна буде працювати.

Про які ж форми індивідуальної освіти йде мова?

Екстернат. Для зарахування на екстернат учень має подати заяву та документ, що підтверджує підставу для переведення. Серед поважних причин – неможливість відвідувати заняття у школі чи скласти річне оцінювання. Екстернат, зокрема, орієнтований на учнів, які опанували або можуть опанувати один чи кілька предметів, класів чи навіть рівнів освіти швидше за своїх однолітків.

Сімейна (домашня) форма здобуття освіти. Навчатися за такою формою зможуть учні, чиї батьки бажають і готові самостійно організовувати освітній процес у домашніх умовах. Разом з тим учень має бути зарахованим до певного закладу, який відстежуватиме його прогрес у навчанні. Батьки також мають написати заяву щодо навчання дитини за сімейною формою.

Педагогічний патронаж. Така форма передбачена для учнів, які за станом здоров’я не можуть відвідувати школу щодня, перебувають на стаціонарному лікуванні у закладах охорони здоров’я або потребують навчання біля лікарняного ліжка. Також вона пристосована до потреб учнів, що здобувають початкову та базову освіту в школах сільської місцевості, в яких через малокомплектність (менше п’яти учнів на клас) не може бути організоване навчання у закладі.

Форми здобуття освіти, які можна отримати у конкретній школі, мають бути оприлюднені на її сайті або на сайті відділу освіти.

Юлія ТИСЛЕНКО

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама