головна » статті

Культурна спадщина Бердянська. «Туристичні об’єкти»

03.05.2019

Бердянський краєзнавчий музей порадував бердянців і гостей міста новим довідковим виданням. Наразі вийшов друком інформаційний путівник із серії «Культурна спадщина

Бердянська» – «Туристичні об’єкти».

Видання присвячене 180-річчю Нижньо-Бердянського маяка, що розпочав роботу на Дальній косі у 1838 році. Автор ідеї і керівник проекту – директор краєзнавчого музею Людмила Ноздріна, крім того, видання вміщує статті наукових співробітників музею Світлани Дуленко та Христини Петрини.

Путівник знайомить читачів з туристичними об’єктами Північного Приазов’я, розповідає про унікальні пам’ятки природи, історії та культури Бердянська.

Книга складається з 12-ти розділів.

Традиційно розповідь починається з відомих сторінок історії Бердянська — з початку будівництва пристані у 1927 році, що і вважається датою народження міста.

«У 1838 році було 3200 мешканців, у 1860 — 9762, у 1904 — близько 35000. Бердянськ за короткий час зайняв помітне і важливе місце серед портів Азовського моря. Звідси товари експортувалися до Греції, Італії, Франції, Іспанії та інших країн.

Основними товарами, які експортувалися за кордон, були хлібно-зернові, сало, вовна, шкіра. Річний обсяг експорту становив 3,5 млн пудів. На внутрішній ринок через Бердянськ йшли кримська сіль, виноградне вино, тютюн, махорка, риба, а також місцева сіль, яку добували у соляних (солеродних) озерах-лиманах», — розповідає автор на «сторінках історії».

Цікавими для читача будуть дві кольорові вклейки-мапи з нанесенням об’єктів природно-заповідного фонду і культури в історичному центрі Бердянська.

Звісно, читач знайде розповідь про історію Верхнього і Нижнього Бердянських маяків, так званих дороговказних вогнів Бердянська. Першому у 2018 році виповнилося 140 років, другому – 180. Цікаво буде порівняти старовинні зображення маяків із сучасними фото та переглянути креслення маяка на Дальній косі. 

Ще один розділ путівника присвячений пам’яткам історії та культури міста. У ньому подаються коротенькі відомості з фотоілюстраціями про пам’ятники монументального мистецтва Бердянська – приміром,  погруддя В.А. Хавкіна, та визначні будівлі історико-культурної спадщини як то Лютеранська кірха чи колишні будинки бердянських купців, визначних містян або навчальних закладів. 

Безперечно, цікавим для читача буде знайомство з експозиціями, розташованими в Бердянську «просто неба», а таких у місті чимало: це і всім відомі половецькі баби, гармата та якорі з військових кораблів Чорноморського флоту періоду Кримської війни, надгробні плити і т. ін.

Путівник подає історію перейменувань вулиць міста  і перелік назв «стара - нова» після останніх змін у 2016 році.

Завершується видання розповіддю про азовські здравниці – історію та сучасність.

Слід зауважити, що викладення інформації в путівнику супроводжується ілюстраціями.

Видання розраховане на широкий загал читачів: для мешканців і гостей приморського Бердянська, туристів, курортників та усіх, хто цікавиться культурним надбанням Приазовського краю.

На фото: У 2009 році «Укрпошта» увічнила Нижньо-Бердянський маяк у серії поштових марок.

Юлія Тисленко


ОтменитьДобавить комментарий

Реклама