головна » статті

Що робити з завищеними платіжками за газ?

20.12.2018

Останнім часом облгази та газзбути ініціювали численні скандали по всій Україні, пропонуючи людям сплатити неіснуючу заборгованість за спожитий газ. Від людей вимагають сплатити нарахування за три минулі роки.

Ті, хто не мають газових лічильників, за версією облгазів, мають компенсувати їм втрати через зміну державою нормативів споживання. А тим, хто лічильники має, запропонували оплатити дію закону фізики, згідно з яким газ при низькій температурі стискається, що знов-таки начебто спричинює для облгазів збитки.

Обидві заборгованості незаконні, але газзбути не зважають на це – їм не так важливо отримати ці незаконні доходи, як прив’язати громадян до себе і своїх послуг. Адже закон забороняє змінювати постачальника газу, якщо у споживача є заборгованість. От вони, щоб зберегти монопольне становище на ринку, цю заборгованість і малюють, перетворюючи людей на газових кріпаків. Поки органи влади та суди будуть приймати необхідні рішення, а люди – розбиратися з несподіваними боргами, можуть минути роки. І весь цей час ніхто не зможе піти від газзбутів на обслуговування до конкурентів.

Нафтогаз розібрався, що робити людям, на яких «повісили» незаконну заборгованість за газ, та як ефективно відстоювати свої права, щоб не стати кріпаками газзбутів. Адже завтра газзбути можуть видумати для всіх нас нові борги. Але спершу – одне застереження. Державна компанія Нафтогаз України не має відношення до приватних облгазів та газзбутів, більшість з яких належить олігарху Дмитру Фірташу. Нафтогаз не постачає газ населенню напряму, не виставляє вам рахунки, не встановлює лічильники. Всім цим займаються монополісти облгази та газзбути, які не пускають конкурентів на ринок постачання газу населенню. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман вже заявив минулого тижня, що планує провести глобальну перевірку облгазів-монополістів, які нараховують жителям незрозумілі борги і завищують ціну на газ, і що платити за газ потрібно не більше 8,55 грн/куб.

Що робити, якщо вам прийшов рахунок за газ із завищеною сумою?

1. Сплатіть лише за той об’єм газу, який ви спожили за лічильником. Ви не мусите сплачувати надлишковий об’єм газу, який нараховано за коефіцієнтом приведення до стандартних умов.

Пояснення: Відповідно до пункту 4.11 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам у випадку, якщо споживач не погоджується з рахунком газзбуту, наприклад, не погоджується із сумою до сплати, споживач сплачує рахунок у тій частині, яка не оспорюється.

Облгази не мали права застосовувати коефіцієнти коригування показів побутових лічильників газу. Ці коефіцієнти наведені в Методиці приведення  об’єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, а дана Методика не застосовна до побутових споживачів. 

2. Ви не мусите сплачувати донарахування за збільшеними нормами споживання газу за минулі періоди.

Пояснення: Облгази домоглися в судах скасування рішень уряду про зниження норм споживання газу (постанови КМУ від 23.03.2016 № 203 та № 204, від 29.04.2015 № 237), що призвело до повернення в дію більших у 3 рази норм споживання газу, які діяли з 1996 по 2014 рік. Водночас немає чинного порядку донарахування платежів за газ за минулі періоди побутовим споживачам внаслідок визнання рішень уряду незаконними. Шкода, якої могли зазнати газзбути чи облгази внаслідок рішень уряду, відповідно до Цивільного кодексу України відшкодовується державою, а не споживачами. 

3. Ви не мусите сплачувати суму так званого «Рекомендованого платежу», який газзбут вказує в рахунку.

Пояснення:  Відповідно до пункту 4.4 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам об’єм постачання природного газу споживачу визначається за підсумками календарного місяця, тобто по факту споживання газу. Чинним законодавством побутовий споживач не зобов’язаний робити передоплату постачання природного газу.

4. Зверніться до свого газзбуту з листом-вимогою про перерахунок плати за газ

Пояснення: лист-вимога до газзбуту дуже важливий, оскільки без такого листа ви фактично погоджуєтесь із донарахуваннями в рахунку, в односторонньому порядку визнаєте такі донарахування та стаєте боржником газзбуту. Лист ви можете надіслати поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто віднести до газзбуту та отримати його копію із зазначенням дати реєстрації та вхідного реєстраційного номера.

Дивіться зразок листа-вимоги у випадку, якщо ви розраховуєтесь за газ за лічильником газу та вам донарахували об’єм газу внаслідок приведення до стандартних умов.

 

5. Спрямуйте скаргу до Національної комісії регулювання електроенергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про порушення ліцензійних умов газзбутом/облгазом.

Пояснення: скарга до НКРЕКП є дуже важливою, оскільки без неї НКРЕКП не зможе провести перевірку облгазу/газзбуту, виявити порушення та накласти штраф чи позбавити їх ліцензії. Якщо цього не зробити, то наступного разу в рахунку за газ суми донарахувань можуть зрости ще більше. Скаргу ви можете надіслати поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення (поштова адреса зазначена в зразку скарги).

Дивіться зразок скарги до НКРЕКП у випадку, якщо ви розраховуєтесь за газ за лічильником газу та вам донарахували об’єм газу внаслідок приведення до стандартних умов.

 

Наголошуємо: боротися із свавіллям облгазів та газзбутів можна і потрібно. Це той самий випадок, коли разом ми переможемо. Органом, який надав облгазам і газзбутам ліцензії на постачання газу населенню і який контролює їх діяльність, є НКРЕКП. Саме до нього потрібно звертатись, щоб зупинити незаконні дії облгазів та газзбутів.

Андрій ВОВЧЕНКО

 


Людмила. 08 фев 2019 в 21:04 # Ответить
Люди, что делать не платить долг растёт,а платить за что ,если все уже учтено ,даже вымога не помогает ,футболят во все стороны ,министры говорят не платить .как быть?
Гость 08 фев 2019 в 18:15 # Ответить
...якщо за цю справу не візьмуться юристи...прості ли бессильні.
Ольга 30 янв 2019 в 19:12 # Ответить
Донарахування у платіжках
Написала лист — вимогу до « Київоблгаз Збут» на що вони мені надали відповідь , — що вони керуються тими показниками , що надає їм ПАТ « Київоблгаз»

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама