головна » статті

Скарбнички нашої історії

27.05.2020

18 травня відзначався Міжнародний день музеїв.  Бердянський краєзнавчий музей, вітаючи всіх мешканців та гостей Бердянська,  готує  цікаві  дарунки для  своїх відвідувачів. Цього року проведення  традиційних масових заходів до музейного свята було обмежено, проте  у музеях  триває  активна підготовка до відкриття після карантину: оновлюються експозиції, готуються виставки, ведеться збір експонатів та їхнє упорядкування тощо. 

На даний час БКМ – сучасний музейний комплекс, який має три філії – меморіальний будинок-музей П.П. Шмідта, який цього року святкує своє 40-річчя, музей «Подвиг» – йому  у 2020 році виповнюється 35 років з дня відкриття – та музей історії м.Бердянська – «наймолодший» та найбільш сучасний, який також відзначить ювілейну дату – 15-річчя.

У музейних залах живе історія; експозиційні вітрини, діорами, окремі об’ємні експонати, скарби фондосховища – це унікальне історико-культурне надбання краю, яке, на щастя, збереглося донині і яке наступні покоління повинні  зберегти для нащадків.

Кожного року проводиться реекспозиція багатьох віт-рин, будуються нові експозиції, готуються та відкриваються тематичні виставки, проходить безліч масових заходів до пам’ятних дат в історії Бердянська та краю, музейні фонди постійно поповнюються унікальними експонатами.

Минулого року багатьох відвідувачів зацікавила виставка, присвячена долі родини колишнього Бердянського міського голови О.В.Анопова (1906-1917 рр.). Відкриття даної тематичної виставки, побудованої на основі збережених та переданих до нашого музею речей родини Анопових, а також численних  фото, документів, стала можливою завдяки  взаємодії нашого музею з правнучкою Олександра Васильовича –  Аллою Меса-Інтріаго. Вже після відкриття виставки  вона відвідала наш музей, захоплено оглядаючи родинні реліквії  на виставкових стендах. Цікаво, що ця родинна історія має оригінальне продовження: Алла тісно співпрацює з нашим музеєм,  нещодавно переїхавши з Росії до України, до Львова. Так родинне коріння, виплекане на українському грунті ще у ХІХ столітті в Бердянську, привело  нащадків родини Анопових до рідної країни вже у наші часи.

 І таких цікавих, ґрунтовних, часом заплутаних родинних історій безліч. Протягом багатьох років наш музей займається дослідженням історій бердянських родин, крізь призму яких можна побачити життя Бердянська дореволюційного, часів  революції, а також радянського  періоду,  сьогодення. За кожною фотографією, за кожним документом, унікальною річчю – історія краю, нашого міста. Ми підтримуємо зв’язок з німецькою родиною  Феттер,  найвідоміший представник якої – Людвиг Феттер – був потомственим почесним громадянином нашого міста, власником пивоварного, цегляного і лісопильного заводів. Декілька років тому БКМ  відвідували онучки Л.Феттера – Інгеборг з Німеччини та Елеонора з Харкова, які передали до музею нові експонати – скарби. Наразі проведено систематизацію об’ємної бібліотеки БКМ, триває   дослідження та упорядкування сімейних архівів, які були передані до фондосховища музею. Так, під час карантину продовжено дослідження наукового архіву біолога О.С.Лошакова, який  довгі роки  вивчав малі  річки  Північного Приазов’я –  Берду та Обіточну,  орнітофауну  нашого краю.

Також проходить упорядкування цікавого, різнопланового архіву нашого земляка, болгариста, українського літературознавця, журналіста і перекладача, Заслуженого працівника культури УРСР (1967 р.) Олександра Дмитровича Кеткова – уродженця села Зеленівка Андріївського (зараз Приморський) ра-йону Запорізької області. Протягом 1937-1941 рр. О.Д. Кетков плідно працював  відповідальним редактором болгарського сектору, а потім й директором «Укр- держнацменвидаву» в Києві, видавав і поширював літературу українською мовою та мовами нацменшин. За роки невтомної творчої праці митець переклав українською мовою понад 30 відомих художніх творів класиків болгарської літератури та сучасних письменників, серед яких «Солунські брати» Слава Христова Караславова, «Час вибору » Антона Дончева, твори Андрія Гуляшки, Йордана Йовкова та інші, а також вісім болгарських п’єс, які були поставлені в театрах України. Під час відрядження до Києва директора музею Л.Ф. Ноздріної дочка О.Д.Кеткова – Маргарита Знамен-ська – передала до музею архів батька: книжки, листівки, фотографії, а також великий за об’ємом багаж листування  земляка. Ми надзвичайно вдячні їй за такий  цінний  подарунок, який буде корисний  нащадкам.

Незважаючи на те, що основні урочистості до 90-річного ювілею БКМ відбулись наприкінці 2019 року, музей  продовжує проведення заходів до ювілейних дат у 2020 році: у меморіальному будинку-музеї П.П.Шмідта відбулось  святкування 100-річчя винрадгоспу «Жовтнева хвиля» та відкриття  виставки  «Святкове українське жіноче вбрання. Традиційні жіночі хустки» на основі колекції  майстрині О.П.Фесенко з Маріуполя; наприкінці лютого у музеї історії м.Бердянська відзначено 120-річчя бердянського літописця ХХ століття П.П.Архіпенка. Готуються нові екскурсії, заходи та тематичні виставки. У БКМ оновлено геохронологічну таблицю в експозиції  першої  зали «Геологія та палеонтологія» відділу природи згідно з сучасною класифікацією, а в музеї історії м.Бердянська планується відкриття оновленої  експозиції, присвяченої  розвитку нашого міста у 1920-1930-ті роки та діяльності Бердянського мор-ського торговельного порту  в залі сучасної історії міста, до 190-річчя від дня заснування порту.

Особлива увага у науково-дослідній та пошуковій діяльності музеїв завжди приділялась історії народів багатонаціонального Приазов’я, які протягом багатьох  століть мирно мешкають на території  нашого краю. Окрім вже згаданої  німецької родини Феттер, це сотні  вже знайомих і малознайомих прізвищ, цілі родини і окремі видатні постаті  наших земляків.

«Він врятував людство» – так називався захід, який було проведено у березні цього року в меморіальному будинку-музеї П.П.Шмідта до 160-ї річниці від дня народження та 90-ї річниці від дня смерті нашого земляка, видатного мікробіолога, винахідника  вакцини проти  холери  і  чуми  В.А.Хавкіна. У межах заходу відбулася презентація книги «Махатма» Давіда Маркіша – відомого ізраїльського письменника про В.Хавкіна. Примірники цієї книги нам були  люб’язно надані видавцем – Олександром Дуелєм – нащадком В.А. Хавкіна по лінії його старшого брата. Робота з увічнення пам’яті про видатного мікробіолога, а також про інших євреїв Приазов’я триває у БКМ протягом багатьох років. Досліджені архівні дані, налагоджено зв’язок з нащадками відомих євреїв Бердянська. Результатом цієї пошукової та науково-дослідної роботи стало видання книги  Л.Ф.Ноздріної «Збережена пам’ять. Євреї у Бердянську», де розміщено інформацію про визначних бердянських євреїв – діячів культури, науки та мистецтва, про увічнення їхньої пам’яті.

Бердянським краєзнавчим музеєм проводиться постій-на робота щодо збереження пам’яток єврейської культури ХІХ ст., зокрема подвір’я  меморіального будинку-музею П.П.Шмідта минулого року поповнилося пам’ятниками зі старого Бердянського єврейського цвинтаря, зруйнованого у другій половині ХХ ст. Також за ініціативи музею на пам’ятнику у Мерліковій балці, місці розстрілу близько 800 євреїв під час окупації Бердянська нацистами 19 жовтня 1941 року, у 2019 р.  поруч із старою табличкою «Жертвам фашизма 1941-1943 гг. от трудящихся Бердянска» встановлено нову – «Євреям, розстріляним нацистами в Мерліковій балці 19 жовтня 1941 року». Історичну справедливість відновлено.

Ми дуже радіємо співпраці з Українським інститутом вивчення Голокосту «Ткума» та музеєм «Пам’ять єврей-ського народу та Голокост в Україні» (м. Дніпро), директор Ігор  Щупак. На запрошення  Ігоря  Яковича  директор БКМ Л.Ф.Ноздріна у лютому цього року стала учасником семінару для українських освітян, організованого за участі Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» в  Меморіальному комплексі  історії  Голокосту  Яд Вашем (Єрусалим, Ізраїль). Окрім  вчителів історії шкіл та викладачів вишів, у семінарі взяли участь історики, музейники, архівісти з різних куточків України.

На учасників семінару чекала насичена навчально-екскурсійна програма. Це подорожі до святих місць, лекції з єврейської історії та культури, педагогічної концепції та історії Яд Вашем, а також міждисциплінарних аспектів викладання історії Голокосту. Надзвичайно цікавими були екскурсії до Музею Яд Вашем,  Дитячого Меморіалу та Художнього музею, відвідування архіву Яд Вашем, виставки фотографій «Спалахи пам’яті»,  інтерактивного  Музею Теодора  Герцля – засновника Всесвітньої сіоніст-ської організації. Наприкінці семінару всі учасники отримали офіційні сертифікати.

Однією з найбільш пріоритетних для  етнографічної та видавничої  діяльності БКМ є тема болгаристики, дослідження та видання болгар-ської етнографії і фольклору. З 2012 року при музеї діє Болгарське товариство з вивчення національно-культурної спадщини болгар Приазов’я імені Мішо Хаджийського. 

Щорічно БКМ спільно з товариством проводить зустрічі з сучасними болгарськими письменниками, фестивалі, масові заходи до пам’ятних дат в історії болгарського народу. В рамках співробітництва з Великотирновським університетом  імені  святих Кирила і Мефодія (Болгарія)  наш музей  надав матеріали  – фото, документи, біографію – уродженки м.Бердянська, філолога-славіста Ганни Міхіної, яка багато років вивчала антропонімію сіл болгар Приазов’я і видала монографію «Антропонимия  болгарской  диаспоры Северного Приазовья».  

Вже другий рік поспіль за ініціативи голови товариства Л.Ф.Ноздріної в стінах музею проходить Всеукраїнська науково-практична конференція «Творчість болгарських письменників Бессарабії і Таврії ХХ ст.». Учасники конференції дізнаються більше про відомих та маловідомих, проте дуже талановитих болгарських письменників і поетів України: Марко Марчевського, Івана Гедікова, Миколу Фуклєва, Дмитра Маджарова, відкривають нові імена на літературному небосхилі сучасної болгарської літератури. У вересні цього року також  планується проведення конференції.

Вже традиційно музей відзначає День пам’яті жертв політичних репресій (третя неділя травня), День пам’яті жертв Голодоморів в Україні (четверта субота листопада), вшановує ветеранів Другої світової війни,  Героїв  Революції Гідності та учасників АТО і ООС, проводить масові заходи за участі учнівської і студентської молоді, громадськості і багато іншого. Цієї осені плануємо урочисто відзначити ювілеї  філій БКМ, відсвяткувати День міста, 120-річчя залізничної станції Бердянськ та багато іншого.

Попереду – літній сезон. Чекаємо на наших  активних, допитливих, зацікавлених відвідувачів! Сподіваємося, що мешканці Бердянська, а також  кожен, хто відвідає наше місто, захочуть позна-йомитися докладніше з  його історією та культурною спадщиною, яка якнайповніше представлена у Бердянському краєзнавчому музеї і його філіях.

Людмила Ноздріна, директор Бердянського краєзнавчого музею.

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама