головна » статті

Спогади через 70 років

07.05.2019

У роки Другої світової війни на території Німеччини та окупованих нею країн діяло понад 14 тисяч концтаборів. За час окупації 1941-1943 рр. із сіл нинішньої Осипенківської громади на каторжні роботи до Німеччини було відправлено близько 2 тисяч чоловік, переважно молодь, багато кого було й ув’язнено в тюрмах і таборах.

11 квітня 1945 року американські війська ввійшли на територію Бухенвальда – найбільшого табору жахливої системи поневолення і знищення людей. У цей день вшановують усіх тих, хто був за колючим дротом катівень, хто навіки залишився там – у безіменних могилах чи печах крематоріїв, і тих, хто вижив...

Цього квітневого дня з юними краєзнавцями – вихованцями студії «Джерельце» поділилася спогадами мешканка нашого села Лілія Костянтинівна Гроздєва. Односельці добре знають пані Лілію як одну з найактивніших учасниць, ще з дня заснування понад два десятиліття тому, народного хору села «Вербиченька», а нині юнацтво довідалося й про людські долі в часи жахіть тієї війни. Народилася наша землячка навесні 1944 року саме в тому страшному концтаборі Бухенвальд, у якому перебувала після вивезення з нашого села до Німеччини її мама Катерина Босова. Їм обом пощастило вціліти й дожити до дня визволення, а потім повернутися додому, в Україну й до рідної оселі. Шлях додому виявився непростим – звільнених надовго затримали в Запоріжжі, ще й у дорозі було надто сутужно з харчуванням.

Юнацтво уважно слухало життєву розповідь поряд з експозицією музею, присвяченою тим подіям, де представлені світлини односельців, яким довелося звідати тяжких випробувань у роки ворожої окупації і поневірянь по світах у роки війни. Серед світлин жителів села – в’язнів концтабору Бухенвальд є й фото мами Лілії Костянтинівни Катерини Іванівни Босової.

Долаючи біль минулого, ми прагнемо миру та осмислення уроків тієї світової трагедії.

Олег Будяк, директор Осипенківського краєзнавчого музею

e 13 май 2019 в 00:49 # Ответить
e

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама