головна » статті

виїзне засідання консультаційної групи. Об’єднання громад: обговорення

11.08.2016

Триває процес об’єд-нання громад в Запорізькій області. Наразі  область налічує вже вісім об’єд-наних громад. Серед них у число пілотних проектів потрапила Берестівська громада Бердянського району.
Зараз на фінішну пряму вийшов процес утворення Осипенків-ської громади, відповідно до Перспективного плану формування територій тим же напрямком крокують ще дві громади – Андріївська та Дмит-рівська.

Юлія Тисленко

 

Наприкінці липня вже відбулися громадські слухання в Новопетрівці, Червоному Полі та Осипенко, де мешканці дійшли згоди в питанні об’єднання в єдину Осипен-ківську громаду. Що стосується об’єднання Дмитрівки, Андрівки та Азовського (Луначарського) в Дмитрів-ську та  Андріївки, Новотроїцького та Долинського в Андріївську громади, питань нині виникає більше, ніж відповідей. Саме з метою допомоги в спірних та вочевидь незрозумілих питаннях у Бердянській райдержадміністрації відбулося виїзне засідання спільної групи фахівців.

Відтак, у п’ятницю, 5 серпня, регіональні консультанти Запорізького офісу реформ та регіонального відділення Асоціації міст України — фахівці з юридичних, бюджетних питань (на фото угорі) зустрілися з головами сільрад (на фото внизу), громадськістю Бердянського району, щоб надати методичні, практичні поради щодо безболісного процесу об’єднання.

Для громад, утворених відповідно до Перспективного плану, існують чималі вигоди, пояснює регіональний консультант з фінансових питань Асоціації міст України Олександра Оляліна. І навпаки, громади, створені не за Перспективним планом, цих вигід будуть позбавлені. В чому ж плюси дотримання Плану?  Закон передбачає чимало преференцій. Приміром, громади отримають такі ж фінансові повноваження, які мають всі міста обласного значення. Тобто всі джерела, що зараз наповнюють бюджети сільрад, перетікають у громаду, плюс додаються 60 % податку з доходу фізичних осіб та цільові державні субвенції на освіту, медицину, розвиток інфраструктури і базова дотація, яку можна витратити на свій розсуд. Громади будуть самі утримувати школи, дитсадочки, амбулаторії, ФАПи тощо, самі регулювати кадрову політику, опікуватимуться технічними базами закладів тощо. Освітня субвенція складатиме не менше 9280 гривень на одного учня, пояснила Олександра Оляліна, медична — близько 700 гривень на одного жителя громади, субвенція на розвиток інфра-структури, наприклад, ремонт доріг, придбання транспорту — 1900 гривень на одного сільського жителя станом на 2016 рік.

— Ситуація з утворенням громад в області має позитивну динаміку, — зауважила керівник апарату ЗОДА Зінаїда Бойко, — процеси, що вже йдуть, необхідно прискорити, щоб до 16 жовтня всі документи були в Міністерстві регіонального розвитку, аби нова громада потрапила до бюджету-2017. Що ж стосується державних субвенцій, то з 46 млн. гривень, що виділила держава для шести пілотних громад Запорізької області (утворених минулого року), 25 млн. вже надійшли на їх рахунки, гроші почали освоювати, — підкреслює Зінаїда Бойко.
Переваги утворення об’єднаних громад згідно з Перспективним планом докладно описала фахівець з бюджетних питань Олександра Оляліна. 

Розрахунковий обсяг бюджетів (на прикладі Осипенків-ської громади) показує такі цифри. Бюджет  Осипенківської громади в разі об’єднання (без урахування трансфертів з державного бюджету) в наступному році складе
10 млн. 174 тис. гривень. Це на 5 млн. 84 тис. більше, ніж спільний розмір бюджетів Осипенківської, Новопетрівської та Червонопільської сільрад. Базова дотація цієї громади складе 1 млн. 339 тис. гривень, освітня субвенція —
9 млн. 703 тис. гривень,  медична — 4 млн. 693 тис. гривень. Обсяг доходів загального фонду складе 25 млн. 911 тис. грн., видатки загального фонду — на утримання бюджетної сфери — 22 млн. 867 тис. грн., у громади на нагальні потреби лишається біля 3 млн. гривень.

Деякі голови сільрад страшаться об’єднуватися з су-сідами, певно, не розуміючи того, що, по-перше, закон України все одно треба виконувати, а по-друге, відступаючи зараз — вони багато втрачають. Як зауважила Маргарита Трипільська, консультант з юридичних питань регіонального відділення Асоціації міст України, згодом сільрадам-одиначкам все одно доведеться приєднатися до складу громад, але вже без субвенції на розвиток інфраструктури, яка видається одноразово. В цьому не зацікавлені ні вже утворена громада, ні сільрада-аутсайдер. Між тим, Ольга Бойко наголошує, що об’єднання повинно відбуватися лише за умови максимальної вигоди для людей. Для цього просто необхідно говорити людям правду.

На завершення зустрічі директор Запорізького офісу реформ Олександр Свистун застеріг, що Міністерство регіонального розвитку та будівництва повинно отримати всі офіційні документи від „фінішних” громад до кінця серпня. Прискорення процесу — запорука того, що витрати на субвенції та дотації новим громадам неодмінно потраплять до держбюджету-2017.

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама