Тримаю в руках нову книжку нашого земляка – уродженця Андріївки Олександра Білоусенка (Білоуса) «Орачі приазовських степів» («Дике поле», Запоріжжя). 216 сторінок досліджень, метричних даних, світлин, ілюстрацій та авторських думок повертають читача у минуле, на більш ніж 200 років назад, до історії утворення, заселення Андріївки та Успенівки Бердянського району і освоєння їх родючих земель.
Книга «Орачі приазовських степів» – це продовження розповіді про історію заснування й соціально-економічний розвиток півдня Запорізької області, яку автор розпочав у книзі «У пошуках кращої долі», про Сіверщину (малу батьківщину засновників Андріївки) та про внесок ногайських татар і менонітів у розвиток одного з унікальних історико-географічних регіонів Півдня України – Приазов’я.
Трохи про автора книги. Олександр Білоусенко –відомий громадсько-політичний діяч, публіцист, народний депутат України першого скликання, Почесний громадянин Запорізької області, почесний доктор Запорізького національного університету, Заслужений економіст України, член НСЖУ, автор численних статей у пресі та книжок «Про час і про себе», «У пошуках кращої долі», «Козацькі нащадки Сави Білоуса», «З Україною в серці».
У новій книзі «Орачі приазовських степів» автор розповідає про козацьке коріння свого власного роду і значної громади українців-переселенців – засновників села Андріївки.
Нове наукове історико-краєзнавче дослідження складається з чотирьох розділів: трьох великих історичних нарисів – «Історія сіл Андріївки і Успенівки в метричних книгах храмів, статтях журналістів та спогадах сучасників», «Сіверщина – край козацьких предків, край Гетьманщини, колиска української державності» та «Учасники освоєння приазовських степів Запорізького краю» і додатка.
У описах рідної землі Олександр Білоусенко використовує широке коло статистичної інформації: кількість дворів у селах, скільки людей у них мешкає, їхні прізвища, хліборобство, тваринництво, ремесла, народні традиції та звичаї і ще багато чого цікавого та корисного для тих читачів, хто цікавиться українською історією.
Нариси пронизані авторськими думками не лише про минуле свого народу, про трагедії, які не полишали його ніколи, а й роздумами про сучасність та майбутнє Української незалежної держави.
«На жаль, – пише автор, – історія багатьох українців нічому не навчила, і ми знову наступаємо на ті ж самі граблі... Не біда. Прийде час, і чи то місцеві історики-краєзнавці, чи то інші ентузіасти-дослідники зберуть по крупинках усе, що пов’язане з життям нашої країни, й створять історично правдиві документи про всіх будівничих української історії».
Четвертий розділ книги – авторські додатки, які нараховують майже десяток джерельних позицій: відомостей, розписів, витягів та поіменних списків 18-19 ст.
Додамо, що історичним матеріалам у книзі передують дві рецензії – доктора історичних наук, професора Георгія Шаповалова і журналіста, письменника, земляка Олександра Білоусенка – Павла Куща. Окрім архівних документів, метричних даних та ін. автор ілюструє видання численними світлинами, в тому числі авторства «південнозорянців» – Віктора Михайличенка, Анатолія Савона, Юлії Тисленко.
Видання буде цікавим для істориків та краєзнавців, викладачів та студентів, учнів загальноосвітніх шкіл і для широкого громадського загалу.
Юлія Коваленко