головна » статті

Вірші Вільяма Затьори йшли до читачів десятки років…

29.08.2019

Ім’я Вільяма Васильовича Затьори (28.01.1939 р. – 8.09.2001 р.) в пам’яті переважної більшості земляків та його учнів – бердянців і гостей міста, які в різні роки навчалися в Бердянському технікумі виноградарства і виноробства (БТВіВ), – залишалося пов’язаним перш за все з біологією, хімією, педагогікою в широкому розумінні цього слова, а для декого – і з такою мовою, як есперанто.

Але не менш важливою для В. Затьори була і поезія.

Постійні читачі газети «Південна зоря» можуть пам’ятати, що завдяки публікації «Листівки на есперанто» (за 24.01.19, С. 5) нашій родині вдалося відновити не тільки зв’язок з родиною митця і педагога. На наше прохання старший син педагога Юрій узяв на себе працю набрати тексти поезії батька із його рукописів в електронному варіанті.

У нас з’явилося на руках дві сотні поезій В.Затьори. Виникла ідея створити літературно-краєзнавчий проект, який міг би допомогти ліквідувати білу пляму на мистецькій мапі Північного Приазов’я – відкрити для широкого загалу читачів творчу постать В.Затьори.

Проект задумано здійснити як електронне видання з 4-х збірок. Окрім віршів (а їх залучено рівно 200 зразків), до першої збірки входять спогади рідних і близьких про різні сфери діяльності Вільяма Васильовича: як есперантиста, педагога, активного учасника Товариства української мови імені Т. Шевченка «Просвіта» і Народного Руху. Спільними зусиллями з членами родини В.Затьори по уточненню фактів його життя була також укладена біографія поета.

Також нами отримано поштою декілька електронних і паперових світлин з архіву родини Затьор, які використані в процесі верстки чотиритомника.

16 липня 2019 року на творчому сайті «Берда-Ліра», керованому знаною в Бердянську Людмилою Миколаївною Заяц, з’явився матеріал про В.В.Затьору як поета та 29 його віршів, переважно пейзажної тематики. А увечері     6 серпня нею були виставлені дуга, третя і четверта книги проекту. Перша збірка ще перебуває у стані доопрацювання і (через певні обставини) орієнтовно побачить світ у жовтні цього року.

Усі отримані від рідних поета вірші В. Затьори нами було умовно розділено на цикли в залежності від тематики поезій. Масив матеріалу розподілили таким чином:

Книга перша: «Звернуся до слова». До неї входять такі два розділи: «Спогади про Вільяма Затьору» і «Вірші Вільяма Затьори». Останній складається із циклів: 1) «Простори України» – громадянські вірші; 2) «Звернуся до слова» – вірші про мову; 3) «Gepatra lando» («Батьківщина») – вірші мовою есперанто. Усього 37 поезій.

Книга друга. «Вир почуттів». До неї входять такі цикли: 1) «Рідна земля» – пейзажні вірші; 2) «Слово про батька» – вірші про рідних; 3) «Вир почуттів» – інтимна лірика. Усього 66 поезій.

Книга третя. «Цените сейчас». До неї входять усі російськомовні цикли: 1) «Армейским друзьям» – армій-ські вірші; 2) «Цените сейчас» – інтимна лірика; 3) «Камни в степи» – громадянська лірика. Усього 48 поезій.

Книга четверта. «Чуєш цокіт копит?». До неї входять цикли: 1) «Чуєш цокіт копит?» – філософська лірика; 2) «Чебрецева земля» – громадянська поезія; 3) «Без фальші» – політичні вірші – 20 поезій; 4) «П’яна країна» – «антиалкогольні» вірші.    Усього 49 поезій.

Таким чином, у чотирьох збірках міститься рівно 200 поезій В. Затьори, хоча це ще далеко не вся його поетична спадщина. Сподіваємося, що в майбутньому родина докладе зусилля, щоб «вивести на орбіту» і решту його літературних здобутків.

Тепер шанувальники поезії зможуть відкрити для себе поетичну скарбницю земляка. Отже, пропонуємо увазі читачів зазирнути ще раз на мистецький сайт «Берда-Ліра» – цього разу на сторінку Вільяма Васильовича Затьори.

Ольга і Андрій БУДУГАЇ

Андрій Будугай 30 авг 2019 в 03:20 # Ответить
Акровірш "Шлях Поета"
Андрій Будугай

Шлях Поета

Вільяму Затьорі

Він світ рослин пізнав так глибоко, як енти,
І стихіалям став, неначе рідний брат.
Любив Життя, хоч і не всі його моменти,
Як тільки міг – ростив-плекав Добро, мов сад.

Мав хист художника, та вибрав шлях Поета.
Углиб речей вникав, щоб жити краще нам.
За це його знайшла від партії «вендета»,
Але він не скоривсь спецслужбам та чинам.

Таким був агроном із тонкою душею,
Ора́ч-есперантист, романтик із села.
Рішучий до Добра, духовною стезею
Ішов він по землі до Світла Джерела!

м. Біла Церква, 10.08.2019, сб., 23:42.

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама