головна » останні новини

ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ. Червень з косою, а серпень з серпом

06.06.2013

1 червня – 170 років тому народився Бобрецький Микола Васильович (1843-1907), зоолог. Народився на Кіровоградщині в родині священика, освіту здобув у Київ-ському університеті, де пройшов шлях від студента і до ректора закладу (1905-1907).  Є автором першого в імперії підручника із зоології для уні-верситетів  “Основи зоології”. 

3 червня – 150 років від дня народження Петрушевича Євгена Омеляновича (1863-1940), громадсько-по-літичного діяча, державника. Народився на Львівщині в родині греко-католицького священика. У часи визвольних змагань  1917-1921 рр. став президентом Західно-Україн-ської Національної Ради. У 2008 р. у м. Буську відкрито монумент Президенту ЗУНР.

7 червня – 110 років тому народився Багмут Іван Андріанович (1903-1975), письменник. Народився на Дніпропетровщині в родині учителя, освіту здобув у вчительській семінарії. Випустив книгу “Записки розвідника”. По війні працював у дитячій літературі, автор оповідань “Гарячі джерела”, “Шматок пирога”, “Злидні”, “Життєпис слухняного хлопця” і багатьох ін. Помер і похований у Харкові.

16 червня – 1953 року у Східному Берліні відбувся страйк будівельників, який наступного дня перейшов у широкоохоплююче повстання проти сталінського уряду НДР, маніфестації охопили більш ніж півтисячі міст і сіл, протестуючі зривали комуністичні прапори.

20 червня -170 років від дня народження Стравинського Федора Гнатовича (1843-1902), оперного співака, бас. Народився в
с. Головинці Речицького повіту (нині Гомельська обл.), походить зі старовинного козацького роду, виріс на україн-ських народних піснях. Був новатором оперного мистецтва, приділяв велику увагу драматичній стороні виконання, співав твори М. Глінки,
П. Чайковського й ін. Приятелював з Д. Яворницьким, разом з яким позував для образу козаків у картині І. Рєпіна “Запорожці пишуть листа турецькому султану”. Помер і похований у Петербурзі.

24 червня –  170 років тому народився Стешенко Іван Матвійович (1873-1918), громадський і політичний діяч, педагог, літературознавець, письменник, перекладач. Народився у м. Полтаві, освіту здобув у Київському університеті, викладав у жіночій гімназії. Більшість своїх праць присвятив І. Котляревському, написав розвідки про М. Вовчок, П. Мирного, Л. Українку, М. Коцюбинського, В. Стефаника й ін. Здійснив переклади Овідія, Ф. Шіллера, Д. Байрона й ін., був співвидавцем гумористичних журналів “Шершень” “Ґедзь”.

27 червня – 180 років від дня народження Заремби Владислава Івановича (1833-1906), композитора, піаніста, педагога. Митець є автором популярних пісень “Де ти бродиш, моя доле”, “Дивлюсь я на небо”, “Повій, вітре, на Вкраїну” й ін.  Мелодика  творчості композитора проникнута традицією української пісенної творчості.

27-28 червня – 1663 року на околиці  м. Ніжина відбулася Чорна Рада – загальна козацька рада, яка збиралася для вирішення стратегічних питань у разі, коли між старшиною не було одностайності – найбільш відома за негативними наслідками, бо проводилася в умовах громадянської війни - Руїни, коли Україна фактично розпалася навпіл – Лівобережну і Правобережну, перша знаходилася під загарбницькими впливами Московського царства, друга – Речі Посполитої. Рада відбулася на лівобережжі, де не було визнано гетьманом Павла Тетерю, який дещо раніше був обраний на правобережжі за згодою польського короля. Відповідно на протилежному боці гетьманом став ставленик  московства Іван Брюховецький. За гетьманування останнього автономія Козацької держави була зведена до символічного мінімуму, що врешті призвело до падіння Гетьманщини, до занепаду українського життя. Майже через два століття побратим Т. Шевченка – П. Куліш блискуче написав про ті події перший україномовний історичний роман “Чорна Рада” (був заборонений у підрадянський період).

Олександр Змієвський, Володимир Пилипенко, товариство “Просвіта”

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама