головна » статті

Взяли розгін у друге століття

26.07.2019

Здається, ніби вчора ми, «південнозорянці», святкували віковий ювілей нашої газети,  а вже завтра піде 103-й рік її існування.

«Південна зоря» – Бердянська суспільно-політична газета бере свій початок від «Известий Бердянского совета рабочих, солдатских и крестьянских депутатов», перший номер якої вийшов 12 (25) липня 1917 року (на фотокопії). У редакційній статті говорилося: «Через газету можно говорить с читателем, независимо от его места жительства».

Ці слова про постійний зв’язок газети з читачами виявилися пророчими протягом усієї її історії.

Потім у Бердянську видавалися:«Известия Бердянского уездного военного ревкома и парткома» (1919-1920 рр.), у 1921 році – «Известия Бердянского уисполкома и упарткома», у 1922 році – «Красная заря», з 1923 року – «Рабоче-селянское слово», випуск якого припинився 31 травня 1925 року з ліквідацією округу.

Протягом усіх років існування головної бердянської газети редакційний колектив завжди славився творчими особистостями. «Рабоче-селянское слово» очолював редактор Федір Миронович Курбатов, який видав у 1921 році дві книжки. Відповідальним секретарем редакції працював Юрій Іванович Яковенко, з-під пера якого виходили чудові нариси і фейлетони. Він був автором кількох повістей і роману.

Активним робсількором газети «Рабоче-селянское слово» був Гаврило Іванович Кардаш (1907-1979), пізніше журналіст-«правдист», майор, учасник оборони Кавказу і визволення Прибалтики.

28 вересня 1930 року вийшов перший номер газети «Більшовицька зірка». Для редакції  відвели маленьку кімнатку в готелі. Першим редактором був Микола Кудрявцев, який з перших днів згуртував навколо себе актив. Серед перших співробітників був Дем’ян Семенов, який написав популярний свого часу роман «Виклик кинуто».

Спочатку редакція (дві кімнати) була на другому поверсі готелю «Брістоль» навпроти теперішнього входу в парк імені П.Шмідта, пізніше – в будівлі по вулиці Червоній, 22.

У довоєнні роки автором газетних публікацій був і майбутній письменник, відповідальний секретар редакції Олексій Якович Огульчанський. Вперше надрукував у газеті свої вірші Андрій Ярошенко, який став кандидатом наук і випустив багато книг.

До війни сільгоспвідділ газети очолював Павло Андроникович Богацький (1906-1941), який певний час був заступником редактора. Під час окупації міста його висадили у складі розвідувальної групи і він загинув у застінках гестапо.

До речі, нападки на газету і її журналістів були і в інші часи. За мерства Бакая ми провели з ним десятки судових засідань, але йому не вдалося знищити газету. Не менш цинічним до нас був і Баранов, але він діяв витонченіше, за його висловом, часто чужими руками.

З 1965 року головна газета Бердянщини виходить під назвою «Південна зоря». До 1986 року понад чверть століття редакцію очолював фронтовик, Заслужений працівник культури УРСР Михайло Федорович Кривошей. Його змінив комсомольсько-партійний працівник Володимир Петрович Іщук, який редагував газету до 1997 року, коли передчасно пішов з життя.

У друге століття свого існування «Південна зоря» вступила, пройшовши згідно із законодавством України процедуру реформування. Тепер її статус – товариство з обмеженою відповідальністю. Всі наші співзасновники-однодумці  об’єднані спільною метою – випускати газету, яка б користувалася авторитетом і попитом у читачів.  

Віктор МИХАЙЛИЧЕНКО, головний редактор  газети «Південна зоря» з 1997 року

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама