головна » статті

Знімкам майже піввіку

06.06.2019

17 травня у Бердянському художньому музеї імені І.І.Бродського відкрилася виставка картин учня Ісаака Бродського, Якова Хаста та інших знаменитих майстрів пензля Петра Петровича Білоусова. Він народився у Бердянську 16 травня 1912 року, тут помітили його талант.

Наш знаменитий земляк неодноразово бував у рідному місті. Один із його візитів на малу батьківщину був восени 1973 року. Ось що, зокрема, автор цих рядків писав у статті «Попереду – нові полотна» в газеті «Південна зоря» 21 вересня 1973 року:

«У Бердянську недавно побував наш земляк, відомий художник, завідуючий кафедрою малюнка Інституту живопису, скульптури і архітектури імені І.Ю.Рєпіна Академії мистецтв СРСР у Ленінграді, учень відомого художника І.І. Бродського, Заслужений діяч мистецтв РРФСР Петро Петрович Білоусов. У нашому місті живе його мати, народна художниця – вишивальниця Мотрона Гаврилівна Каракаш і сестра Тетяна Петрівна. Петро Петрович, приїхавши до них у гості, побував у художньому музеї, якому подарував свої роботи. Наш кореспондент зустрівся з художником і взяв у нього це інтерв’ю. 

– Петре Петровичу, Ви були учнем Бродського. Розкажіть, будь ласка, як познайомилися з ним, як стали художником, трохи про творчий шлях. 

– Одного разу під час приїзду Ісаака Ізраїловича в Бердянськ – мені було тоді шістнадцять років – вчитель малювання Яків Соломонович Хаст запропонував йому проглянути мої малюнки. Я намалював маслом автопортрет. Робота, певно, сподобалася Бродському, бо він узяв мене з собою в Ленінград. Там я закінчив робітфак, потім Інститут живопису, скульптури і архітектури, а згодом – Академію художеств.

– Щоразу, приїжджаючи до Бердянська, Ви привозите щось у дарунок. Цього разу теж. Розкажіть, будь ласка, що саме?

– Відверто кажучи, я привіз скромний дарунок: кілька десятків офортів – роботи в основному давні. Серед них більшість – замальовки довоєнного  Бердянська. Трохи згодом я подарую музею серію своїх останніх робіт.

– Розкажіть, будь ласка, чим Ви займаєтеся зараз? Над чим працюєте, які задуми? 

– Роботи дуже багато. Як ви знаєте, завідую кафедрою малюнка в Інституті живопису, скульптури і архітектури імені Рєпіна. А тут і викладацька, і організаторська, і громадська діяльність. Передаю, так би мовити, свій досвід молодим... 

– А як з творчою роботою?

– Але не кидаю і творчої роботи. Постійно працюю над офортами. А в задумі – нові полотна».

Це був короткий фрагмент інтерв’ю з нашим уславленим земляком, якому в той приїзд був 61 рік. Пам’ятна зустріч відбулася в художньому музеї імені І.І.Бродського, який знаходився на вулиці Дюміна (нині Італійська), де тепер музей історії міста Бердянська.

Мені пощастило зробити того дня майже два десятки знімків, кілька з яких пропоную увазі читачів. Це портретні знімки, під час зустрічі з працівниками музею. На груповій фотографії в центрі сторінки поряд з митцем можна побачити його матір Мотрону Гаврилівну Каракаш і сестру Тетяну Петрівну. Крайній справа – директор художнього музею, колишній редактор газети «Південна зоря» Семен Юхимович Юрченко, крайній зліва – завідуючий відділом редакції «Південної зорі» Микола Якович Федоренко.

Після того приїзду в Бердянськ П.П.Білоусов у 1976 році став народним художником РРФСР, у 1979 році – членом-корреспондентом Академії мистецтв СРСР.

Віктор  МИХАЙЛИЧЕНКО

ОтменитьДобавить комментарий

Реклама